صوت وحی

صوت آنلاین

صوت آنلاین

نصر من الله و فتح قریب...
یا حبیبی یا الله
اللهم صل علی محمد وآل محمد

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درخواست غیر لازم 2
وَنَادَىٰ نُوحٌ رَّ‌بَّهُ فَقَالَ رَ‌بِّ إِنَّ ابْنِي مِنْ أَهْلِي وَإِنَّ وَعْدَكَ الْحَقُّ وَأَنتَ أَحْكَمُ الْحَاكِمِينَ (45)هود
و خواند نوح پروردگارش را پس گفت :پروردگارم همانا پسرم از اهل من است و بی شک وعده تو حق است و تو بهترین داورانی(45)
 خداوند چنین پاسخ داد
قَالَ يَا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ ۖ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ‌ صَالِحٍ ۖ فَلَا تَسْأَلْنِ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ ۖ إِنِّي أَعِظُكَ أَن تَكُونَ مِنَ الْجَاهِلِين (46)هود
گفت پروردگار ای نوح بی شک او نیست از اهل تو انجام می دهد عمل غیر صالح (داشت عمل غیر صالح )پس درخواست نکن آنچه را که نیست برای تو به آن علمی ، هانا من نصیحت می کنم تورا که نباشی از جاهلین

اما دلیل این درخواست حضرت نوح چه بود
در جایی دیگر خداوند به نوح  هنگامیکه امر خدا یعنی فوران شدن آب از تنور و باران رسید چنین فرمود:

قُلْنَا احْمِلْ فِيهَا مِن كُلٍّ زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ وَأَهْلَكَ إِلَّا مَن سَبَقَ عَلَيْهِ الْقَوْلُ وَمَنْ آمَنَ ۚ وَمَا آمَنَ مَعَهُ إِلَّا قَلِيلٌ  (40)هود
گفتیم ما سوار کن بر کشتی از هر زوج دوتا( اهلی و وحشی ) و سوار کن اهل خودت را مگر کسانی که قول نفرین بر آنها محقق شده است و سوار کن کسانی که ایمان آوردند و ایمان نیاوردند مگر تعداد کمی (40)

وحضرت نوح به این امید که پسرش می تواند از اهل او محسوب شود ، امکان نجات برای او بیابد
اما چرا خداوند حضرت نوح را مورد عتاب قرار می دهد دلیل آن سخن خود خداست که در جای دیگر قبل از طوفان به نوح  علیه السلام فرمود

اصْنَعِ الْفُلْكَ بِأَعْيُنِنَا وَوَحْيِنَا وَلَا تُخَاطِبْنِي فِي الَّذِينَ ظَلَمُوا ۚ إِنَّهُم مُّغْرَ‌قُونَ (37)هود
بساز کشتی را در برابر دیدگان وبراساس نظرات ما و مرا به خاطر ستمگران مورد خطاب قرار نده که بی شک همه آنها غرق شدگان هستند ( بدون استثنا)
پاسخ
 سپاس شده توسط ahesam
قُلْنَا احْمِلْ فِيهَا مِن كُلٍّ زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ وَأَهْلَكَ إِلَّا مَن سَبَقَ عَلَيْهِ الْقَوْلُ وَمَنْ آمَنَ ۚ وَمَا آمَنَ مَعَهُ إِلَّا قَلِيلٌ  (40)هود
گفتیم ما سوار کن بر کشتی از هر زوج دوتا( اهلی و وحشی ) و سوار کن اهل خودت را مگر کسانی که قول نفرین بر آنها محقق شده است و سوار کن کسانی که ایمان آوردند و ایمان نیاوردند مگر تعداد کمی (40)

سوال : منظور از " سوار کن کسانی که ایمان آوردند و ایمان نیاوردند مگر تعداد کمی " چیست؟ یعنی چرا خداوند می فرماید کسانی را که ایمان نیاورده اند را هم سوار کن که برای من عجیب می باشد. آیا ستمکار و کسی که عمل غیر صالح انجام می دهد با کسی که ایمان ندارد فرق دارد ؟ چرا که خداوند فرمودند تعداد کمی که ایمان ندارند رو هم سوار کن ولی کسی که ستمکار می باشد و کسی که عمل غیر صالح انجام می دهد را غرق کرد.
پاسخ
(1394/12/18، 04:02 صبح)ahesam نوشته است: قُلْنَا احْمِلْ فِيهَا مِن كُلٍّ زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ وَأَهْلَكَ إِلَّا مَن سَبَقَ عَلَيْهِ الْقَوْلُ وَمَنْ آمَنَ ۚ وَمَا آمَنَ مَعَهُ إِلَّا قَلِيلٌ  (40)هود
گفتیم ما سوار کن بر کشتی از هر زوج دوتا( اهلی و وحشی ) و سوار کن اهل خودت را مگر کسانی که قول نفرین بر آنها محقق شده است و سوار کن کسانی که ایمان آوردند،،، و ایمان نیاوردند مگر تعداد کمی (40)

سوال : منظور از " سوار کن کسانی که ایمان آوردند و ایمان نیاوردند مگر تعداد کمی " چیست؟ یعنی چرا خداوند می فرماید کسانی را که ایمان نیاورده اند را هم سوار کن که برای من عجیب می باشد. آیا ستمکار و کسی که عمل غیر صالح انجام می دهد با کسی که ایمان ندارد فرق دارد ؟ چرا که خداوند فرمودند تعداد کمی که ایمان ندارند رو هم سوار کن ولی کسی که ستمکار می باشد و کسی که عمل غیر صالح انجام می دهد را غرق کرد.

با سپاس
خدواند تبارک و تعالی فرمود" ایمان نیاوردند مگر تعداد کمی " و این جمله خبری و جدا از جملات قبل می باشد و سخنی از سوار کردن غیر مومنان نیست ( البته پس از خواندن نظر شما ،بین جمله آخر با مابقی ویرگول گذاشته شدتا جمله آخر  از دیگر تفکیک شود)
پاسخ
 سپاس شده توسط ahesam

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان